Україна. м.Черкаси. вул.Бидгощська 38/1, тел (факс) 64-21-78, e-mail: oipopp@ukr.net

Історична довідка

Категорія: 

 Перша згадка про село Моринці належить до середини ХVІІ ст. У 1648 році через Вільшану на Моринці проходив загін Максима Кривоноса чисельністю 6 тисяч чоловік.

У 1658 році село згадується як маєтність К. Виговського.У 1730 році в Моринцях, за історичними джерелами, було всього 50 дворів. Наприкінці ХVІІІ ст. селом володів В.В. Енгельгардт, тоді в селі вже налічувалося 169 дворів та мешкало 1347 чоловік. Крім хліборобства і скотарства, вони займалися чумацьким промислом.

Моринці — батьківщина Т.Г. Шевченка, який народився тут 9 березня 1814 року в кріпацькій сім’ї Григорія Івановича Шевченка. Із Моринців була родом мати поета Катерина Якимівна (дівоче прізвище — Бойко). Після переїзду батьків у село Кирилівку в кінці 1815 року, малий Тарас не раз гостював у діда Якима та бабусі Маланки, захоплено слухаючи у їх переказах різні бувальщини. Приїздив Тарас Шевченко до Моринців і уже відомим поетом і художником 1843 та 1845 року, а також після десятирічного заслання 1859 року. І кожного разу глибокий біль краяв серце, адже він бачив безрадісне злиденне життя односельців.

Пам’ять про свого видатного земляка в селі берегли завжди. 1921 року організованій артілі надали ім’я Т. Шевченка, пізніше тут було організовано колгосп «Батьківщина Шевченка».  В 1939 році у селі побудували нову школу, а на її подвір’ї встановили бюст Шевченка роботи скульптора К.М. Терещенка. В 1956 році в селі встановлено пам’ятник Т.Г. Шевченку.

З багатьох куточків України та світу приїздять в с. Моринці люди відвідати цю землю, віддати свою шану видатному сину українського народу. Шанувальники поета проходять стежками його дитинства, відвідують садиби Копія та діда Якима, знайомляться з експозиціями відтворених хат.

За державною програмою «Золота підкова Черкащини» в селі в 2006 році відкрито пам’ятник матері Т.Г. Шевченка Катерині Якимівні. Тут збудовано кузню, каплицю, виставковий павільйон, упорядковане місце народження поета. Готовий до прийому туристів невеликий центр «Сільського зеленого туризму».

 

 

 

Джерела:

1. Т.М. Нераденко. Золота підкова Черкащини. Туристсько-краєзнавча подорож Черкащиною для учнівської молоді України. - Черкаси: "Брама-Україна". - 2006. - 106 с.

2. Мандри Україною. Золота підкова Черкащини. Путівник./ За заг.ред. В.М.Мельниченка.  - К., 2007. - 232 с.

ЧЕРКАСЬКИЙ ОСВІТЯНСЬКИЙ ПОРТАЛ
При копіюванні інформації - посилання на сайт: http://oipopp.ed-sp.net обов’язкове