Україна. м.Черкаси. вул.Бидгощська 38/1, тел (факс) 64-21-78, e-mail: oipopp@ukr.net

Заповідники та музеї

Категорія: 


Кам'янський державний історико-культурний заповідник

Кам`янський державний історико-культурний заповідник створений на базі Кам`янського літературно-меморіального музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.95 р. № 541 та згідно з розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 28.09.95 №54 з метою збереження комплексу пам`яток історії культури та природи м. Кам`янки.

Площа заповідника – 10,1 га. 

До складу заповідника входять:               

3  музеї:    літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського;     історичний музей ;   картинна галерея;

4 пам’ятки національного значення: флігель садиби Давидових (Зелений будиночок), в якому розташований літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського ; водяний млин, побудований на початку 1825 року – унікальна пам’ятка архітектури  господарського призначення;  парк, закладений в кінці ХVІІІ ст. та архітектурна прикраса цього парку – грот,  також побудований в кінці ХVІІІ ст.;

2  пам`ятки історії:  будинок сестри П.І.Чайковського  та могила Марії Давидової;

5 пам`яток мистецтва – пам`ятники декабристам, О.С.Пушкіну, П.І.Чайковському, стела Декабристів і пам`ятний знак при в`їзді в Кам`янку,

 2  пам`ятки природи – Тясминський каньйон і скеля Пушкіна;

 Кам`янський державний історико-культурний заповідник  є науково-дослідним та культурно-освітнім закладом, який вивчає та популяризує історико-культурні та природні пам`ятки, забезпечує їх охорону та раціональне використання і проводить роботу по таких напрямках: науково-дослідна, науково-освітня та експозиційно-виставочна робота, облік та збереження музейних фондів, облік і охорона нерухомих пам`яток, господарча діяльність. Щороку заповідник відвідує понад 30 тисяч чоловік.

 Літературно-меморіальний музей О.С. Пушкіна і П.І. Чайковського

 

Заснований в лютому 1937 року, розміщений в одному з флігелів колишньої садиби Давидових, так званому Зеленому будиночку, спорудженому на початку ХІХ ст. В цьому будиночку бували видатні герої Вітчизняної війни 1812 року Денис Давидов, Микола Раєвський, Михайло Орлов, проводили свої наради декабристи. Тишу цього будиночку любив О.С. Пушкін, а пізніше він став одним із улюблених місць перебування П.І. Чайковського. Експозиція музею розповідає про діяльність Кам'янської управи Південного товариства, очолюваної власником кам'янського маєтку В.Л. Давидовим, про перебування в Кам'янці О.С.Пушкіна, який саме тут написав один із шедеврів світової лірики "Поволі рідшає хмарок легкий туман..." та закінчив поему "Кавказький бранець".

Відділ музею, присвячений П.І.Чайковському, розповідає про особливу роль, яку відіграла Кам'янка в житті композитора. Адже Петро Ілліч приїздив до родини своєї сестри Олександри Іллівни Давидової впродовж 28 років. З усіх міст світу, де бував Чайковський, Кам'янка, і пов'язана з нею родина Давидових, є найчастіше згадуваною ним в листах і щоденнику. Саме тут він працював над найбільшою кількістю свої творів (близько 30).

В експозиції літературно-меморіального музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського представлені меморіальні речі родини Давидових, особисте піаніно П.І.Чайковського, прижиттєвий портрет композитора, написаний в Кам'янці, інші цікаві речі. Сімейний рояль Давидових, на якому часто грав Петро Ілліч, донині звучить в в стінах цього меморіального будиночку. Адже тут уже традиційними стали літературно-музичні вечори при свічках, якими захоплюються і кам'янчани і гості нашого міст

 


Кам’янський історичний музей

Історичний музей Кам’янського державного історико-культурного заповідника розташований в одному із будинків колишнього маєтку родини Давидових - «будинку управляючого», що є пам’яткою архітектури середини ХІХ ст. Саме в цьому будинку, гостюючи у своєї сестри Олександри Іллівни Давидової жив всесвітньо відомий композитор Петро Ілліч Чайковський, який приїджав до Кам`янки впродовж 28 років.

Цей будинок, що був побудований у 60-х роках ХІХ ст., має багату історію. Після Лютневої революції 1917 року тут розміщувалась Надзвичайна комісія Чигиринського повіту. Неподалік від будинку зберігся один із підвалів, де чекісти тимчасово утримували ув’язнених і навіть здійснювали розстріли. Пізніше в колишньому будинку родини Давидових розташувалась поліклініка й лікарня, а з 60-х років була відкрита Кам’янська дитяча музична школа ім. П.І. Чайковського. У 1995 році у будинку було відкрито Кам’янський районний історичний музей, який з 1 січня 1996 року увійшов до складу Кам’янського державного історико-культурного заповідника.

Історичний музей має 8 експозиційних залів: меморіальна кімната П.І.Чайковського; зал стародавньої історії; зал Визвольних змагань 1917-1923 років, де представлена й експозиція, що розповідає про колективізацію й індустріалізацію та Голодомор 1932-1933 років у нашому краї; зал етнографії; зал розвитку культури й освіти початку ХХ ст. та міщанського побуту; зал Другої світової війни. В приміщенні історичного музею діє картинна галерея, що складається з двох залів: постійної експозиції, де представлені роботи місцевих художників, а також виставкового залу.

В експозиції історичного музею представлено більше 3000 експонатів, які розповідають про історію нашого краю з періоду Палеоліту (30 – 50 тис. років тому) до сьогодення.

Меморіальна кімната П.І. Чайковського представляє рідкісні експонати - фотографії з родинного архіву композитора та його сестри О.І. Давидової; оригінали портретів членів родини, предмети побуту та меблі того часу.

У залі стародавньої історії представлені унікальні знахідки з археологічних розкопок: рештки вимерлих тварин, знаряддя праці первісних людей, жіночі прикраси та зброя скіфських племен, скарби, знайдені на території Притясминщини. Надзвичайно цінними є скіфський меч-акінак VI-V ст. до н., який не має аналогів в українській археології, а також срібне жіноче намисто доби козаччини. В експозиції представлені також зразки козацької зброї ХVII – ХVIII ст., предмети побуту цього періоду. Також тут можна познайомитися з експонатами, що розповідають про коліївщину, та з нумізматичною колекцією, що охоплює період від античної доби до сьогодення.

Раніше невідомі й заборонені сторінки нашої історії розкриваються в залі Визвольних змагань 1917-1922 років. Саме тоді на теренах нашого краю замайорів прапор Холодноярських повстанців, які вели запеклу боротьбу із загарбниками за відновлення незалежної Української держави. В експозиції представлені документи й світлини учасників повстання, оригінальні зразки зброї того часу. Перед відвідувачами постануть образи легендарних холодноярських ватажків – братів Чучупаків, отаманів Хмари, Чорного Ворона, Мамая, Завгороднього, Гонти, рядових козаків та селян, які поклали своє життя на вівтар Вітчизни.

У залі також представлені матеріали, що розповідають про перші роки радянської влади у нашому краї – колективізацію й розкуркулення, антирелігійну кампанію, репресії та Голод 1932-1933 років.

Зал етнографії знайомить відвідувачів з культурою і побутом українського селянства Середнього Подніпров`я кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. Тут представлені зразки сільськогосподарських знарядь праці, предметів побуту, чоловічого та жіночого вбрання. Зацікавлять відвідувачів колекції гончарних виробів та рушників, народні ікони, сімейні фото початку ХХ ст. з родинних колекцій.

У залі, присвяченому подіям Другої світової війни, представлені зразки зброї і військового спорядження радянських та німецьких солдатів; матеріали про партизанський та підпільний рух у нашому краї; особисті речі, документи, нагороди наших земляків – учасників війни, а також речі, знайдені під час експедицій пошуковців на місцях боїв.

 

                          


Кам’янська картинна галерея

Картинна галерея є відділом Кам’янського державного історико-культурного заповідника. Рік створення галереї 1993 рік. Перші періодичні виставки проходили в приміщенні місцевої музичної школи ім. П.І. Чайковського.

       Після створення у 1995 році Кам’янського державного історико-культурного заповідника галерея отримала два виставкові зали у старовинному приміщенні кінця ХІХ ст., будинку, який належав власникам Кам’янки – Давидовим.

    В залі постійної експозиції представленні художні твори місцевих майстрів, як професіоналів так і аматорів. Серед них найбільш широко представленні імена Заслуженого художника України, графіка П.Я. Куценка та заслуженого майстра народної творчості М.К. Мухи, формується експозиція заслуженого майстра народної творчості, автора керамічної іграшки О. Бердник – Отнякіної. Серед аматорських робіт оригінальністю живописної техніки вирізняються картини Тимчука І.М.

       В залі № 2 (виставкова площа 55 кв.м) проходять презентації тимчасових виставок. Широкий простір, достатня висота стін дозволяють представити одночасно до 70 – 80 робіт середнього формату.

       Виставочна діяльність дозволяє знайомитися глядачам з різними техніками художньої творчості: гобелени, художня вишивка, батік, комп’ютерна графіка, витинанки, офорти, декор, розпис. Серед численних виставок особливо слід відмітити презентації робіт К. Мазера (сер. ХІХ ст..),(сакральні пам’ятки Києва), М. Приймаченко, М. Мухи (до 100-річчя від дня народження).

       В галереї ведеться наукова, просвітницька, збиральницька робота, тематичні заняття, бесіди, літературно-музичні композиції охоплюють широку аудиторію, допомагають в художній формі широкому сприйняттю наявного матеріалу.

До складу Кам'янського державного історико-культурного заповідника входять також чотири пам`ятки містобудування, що внесені до Державного реєстру Національного культурного надбання. Це флігель садиби Давидових (Зелений будиночок), водяний млин, побудований у 1825 році – унікальна пам`ятка архітектури господарського призначення, що органічно вписалась в ансамбль садиби Давидових, парк, закладений в кінці ХVІІІ ст. та архітектурна прикраса цього парку – грот, також побудований в кінці ХVІІІ ст. Крім того до складу заповідника входять п`ять пам`яток мистецтва – пам`ятники декабристам, О.С. Пушкіну, П.І. Чайковському, стела Декабристів і пам`ятний знак при в`їзді в Кам`янку, три пам`ятки природи – Тясминський каньйон, урочище Тростянка і Пушкінська  скеля.

 

 

 

Джерело: http://kamrada.ck.ua/ukr/fotogalery/

 kamyanka.ltd.ua

http://kammuz.ucoz.ua/index/0-2

 

ЧЕРКАСЬКИЙ ОСВІТЯНСЬКИЙ ПОРТАЛ
При копіюванні інформації - посилання на сайт: http://oipopp.ed-sp.net обов’язкове