Україна. м.Черкаси. вул.Бидгощська 38/1, тел (факс) 64-21-78, e-mail: oipopp@ukr.net

Заповідники та музеї

Категорія: 

 Заповідник "Трипільська культура"

Державний історико – культурний заповідник “Трипільська культура" в Черкаській обл., був створений 2002 року.

До складу Заповідника нині входять території 11 поселень трипільської культури. Площа Заповідника нині 2045 га. Серед них - Тальянки (450 га), Майданецьке (200 га), Веселий Кут(150 га), Глибочок, Піщана , Онопріївка – Тальнівського району, Косенівка, Доброводи, Аполянка – Уманського району, Вільховець(180 га), Чичиркозівка – Звенигородського району.

Заплановано створення об’єктів музейно – туристичного призначення, серед яких музей трипільської культури (м. Тальне),- у мисливському замку, реконструкція розпочата 2006 р. У с. Легедзине створено музей поселень – гігантів трипільської культури. В районі проведення розкопок біля с.Тальянки із 2007 р. будуватиметься археодром: критий павільйон над групою розкопаних трипільських жител, реконструйовані на основі розкопок будівлі, скансен на три житла, у якому зможуть проживати туристичні групи.

Майданецьке - село у Тальнівському районі Черкаської області.

Тальянки  - поселення трипільської культури . Датоване серединою 4 тис.до н.е. Розташоване між селами Тальянки та Легедзине.

У Державному музеї-заповіднику трипільської культури в селі Легедзине (недалеко від місця, де було давнє поселення Тальянки) створюється етнографічний комплекс під відкритим небом, в якому встановлять копії будинків і господарських будівель трипільців в натуральну величину.

"У нас зібрано вже більше 30 тисяч трипільських експонатів. У нашій колекції є найдавніше знайдене на території України виріб з металу – фрагменти мідних бус, виготовлених шість з половиною тисяч років тому (археологи знайшли їх у Вінницькій області). У колекції є фрагменти друшляка, зробленого з глини", – каже директор музею Владислав Чабанюк.

У трипільців не було гончарного круга. Горщики, чаші, тарілки вони ліпили вручну, на внутрішніх поверхнях залишалися сліди від пальців. Зовнішню частину виробів прикрашали. У ранній період трипільської культури це були просто прокреслені орнаменти, потім кераміку стали розписувати фарбами.

Один з найбільш примітних експонатів музею - відмінно збереглася фігурка богині родючості, яку трипільці зображали вагітної.

За допомогою рентгена археологи дізналися, що всередині фігурки сім кульок – виявляється, вже в ті далекі часи ця цифра вважалася сакральною. Зараз створюємо етнографічний комплекс під відкритим небом (скансен), в якому будуть копії будинків і господарських будівель трипільців в натуральну величину, предмети побуту. Навіть домашніх тварин туди поселимо. Відвідувачі зможуть виконати роботу, якої займалися трипільці, наприклад, змолоти борошно на кам'яній зернотерці.

Археологічні розкопки трипільської культури оплачує французька меценат Бертран Кост, який допомагає вже чотирнадцятий рік поспіль.

Наразі археологи досліджують залишки п'ятдесяту за рахунком домівку в Стародавніх Тальянках.


За кошти Бертрана Коста археологи видали англійською мовою серію наукових робіт, в яких розповідається про результати досліджень. Завдяки цьому про розкопки знають за кордоном і теж намагаються допомогти. Європейські колеги провели сканування територій, де знаходилися кілька поселень-гігантів, за допомогою унікальної машини, яка до найдрібніших деталей "бачить", що знаходиться під шаром ґрунту.

Її привезли в Черкаську область з Англії після роботи на Стоунхенджі - всесвітньо відомому спорудженні, зробленому в давнину з величезних кам'яних брил і грунту. Машина (вона належить Німецькому археологічному інституту), оснащена великою кількістю дуже чутливих датчиків для вимірювання магнітного поля, дозволила зафіксувати не тільки контури будівель, але навіть стежок, по яких ходили і ганяли худобу трипільці.

Вулиця, що оздоблюють Тальянки, мала протяжність сім кілометрів. На неї виходили вікна (трипільці робили їх круглими) будинків. Усередині поселення були прокладені поздовжні вулиці.

Джерело:

http://vikka.ua/novini/36159-na-cherkaschini-arheologi-doslidzhuyut-trip...

 

ЧЕРКАСЬКИЙ ОСВІТЯНСЬКИЙ ПОРТАЛ
При копіюванні інформації - посилання на сайт: http://oipopp.ed-sp.net обов’язкове