







































21 жовтня 2022 року, згідно плану КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» відбулася бібліотечна дискусія «Читання як тренд. Формування звички і потреби в читанні засобами та методами бібліотеки Нової української школи».
Завданням дискусії було розглянути нормативно-правові документи з питання розвитку бібліотек та звернути увагу учасників, а це були шкільні бібліотекарі та особи відповідальні за бібліотечні фонди в ОТГ, на інноваційні знахідки бібліотечних працівників області з даного питання. Пошук та втілення в життя інновацій в залученні учнів до читання – це завдання номер один у сьогоднішньому світі, що стрімко змінюється.
Т.А. Рябіщук, провідний бібліотекар ознайомила присутніх із документами, які стосуються бібліотечної справи: Стратегією розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України №219-р від 23 березня 2016 року, в якій формується бачення, визначаються пріоритети, завдання та основні дії для досягнення змін у бібліотечній справі; Стратегією розвитку читання на 2021–2025 роки «Читання як життєва стратегія»; Стратегією популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова — успішна держава», схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 року № 596-р (в частині безпекового, соціокультурного та економічного аспекту розвитку української мови; Планом заходів з реалізації першого етапу (до 2022 року) Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова — успішна держава», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1585-р.
Л.Ф. Маяцька, провідний бібліотекар інституту в своєму виступі звернула увагу присутніх на актуалізацію фондів шкільних бібліотек російською мовою. Роз`яснила порядок вилучення та списання цієї літератури.
Далі слово мала Борисова Н.А., методист з бібліотечних фондів, яка звернула увагу учасників на нові накази МОНУ щодо конкурсу підручників для 1-го, 5-6, 10-го класів у 2023 році, пояснила причини затримки друку підручників на 5-й клас.
Учасники бібліотечної дискусії розглянули основні форми та методи популяризації читання серед здобувачів освіти. Своїм практичним досвідом поділилися бібліотекарі-професіонали. Н.М. Філоненко, завідувач бібліотеки Золотоніської ЗОШ №6 Золотоніської міської ради, представила досвід «Створення сучасного бібліотечно-інформаційного простору шкільної бібліотеки». В.М. Чорноморець, завідувач бібліотеки ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 Смілянської міської ради «Зонування в бібліотеці НУШ, як один із засобів формування звички та потреби в читанні». М.В.Бойко, завідувач бібліотеки Канівської спеціалізованої школи І-Ш ступенів № 6 з поглибленим вивченням іноземних мов Канівської міської ради «Геймофікація в роботі бібліотеки НУШ». Г.В. Сліпенко, методист відділу освіти Жашківської міської ради «Сучасна шкільна бібліотека від традицій до інновацій».
З теми дискусії відбувся круглий стіл . У сучасному динамічному середовищі стає все важче зацікавити дитину читанням, однак роль книжки залишається дуже важливою у процесі становлення особистості. Змінюються покоління учнів та їх відношення до популяризації читання інноваційними практиками. Учасники мали змогу поділитися досвідом та отримати відповіді на усі запитання з теми дискусії. Провідний бібліотекар Т.А. Рябіщук підбила підсумки роботи бібліотечної дискусії, підкресливши, що шкільна бібліотека – це структурний підрозділ школи, що організовує інформаційну підтримку освітнього процесу, залучення учнів до читання, проведення заходів на допомогу розвитку інформаційної культури, сприяння вихованню освіченої, інтелектуальної, творчої особистості, здатної жити у цифровому суспільстві, підвищувати рівень навчальних досягнень.
Посилання на матеріали бібліотечної дискусії: https://drive.google.com/drive/folders/1LJsi9eGpj4mP3SsGCHJnkP-vzeQhKaXP...